Ravintoainetaulukko

Hesburgerin internet-sivuilta löytyvät tuotetiedot perustuvat tavarantoimittajilta saatuihin tuoteselosteisiin. Noudatamme erittäin suurta varovaisuutta ja hygieniaa valmistaessamme allergisille ja erityisruokavaliota noudattaville sopivia tuotteita. Ravintoloissa on kuitenkin yhtenäiset keittiötilat kaikkien tuotteiden valmistukselle, jolloin ristikontaminaation riski on mahdollinen.

Hesburger ravintoloissa kaikki öljyssä paistettavat tuotteet (kana- ja VEKE®-kasvispihvi, VEKE®-soijaleike, VEKE®-soijatikut, sipulirenkaat, kananugetit ja ranskalaiset) voidaan valmistaa keskenään samassa öljyssä. Hesburgerin naudanlihapihvit paistetaan parilalla, jossa valmistetaan myös sianlihaa sisältävä pekoni ja kanatortillan kanafile.

Kehotamme ruoka-aineallergisia ja erityisruokavaliota noudattavia asiakkaitamme tarkistamaan raaka-aineitamme koskevat tuotetiedot ennen tilauksen tekoa. Tuotetiedot voivat muuttua raaka-aineiden vaihtuessa. Internet-sivuillamme on aina päivitetyt tuotetiedot nähtävillä. Ruokavaliota ja ravitsemusta koskevissa kysymyksissä suosittelemme ottamaan yhteyttä terveysalan ammattilaiseen.

 

Ilmoitetut tuotteiden painot ovat keskiarvopainoja

mi = maitoproteiinia, nu = pähkinää, fi = kalaa, gl = gluteenia, ce = selleriä, mu = sinappia, so = soijaa, eg = kananmunaa, la = laktoosia, se = seesaminsiemeniä

Kampanjat

Tuoteenergia(kJ)energia(kcal)rasva(g)josta
tyydyttynyttä
(g)
hiilihydr.(g)josta
sokeria
(g)
proteiini(g)suola(g)laktoosi(g)minufiglcemusoeglase
Churrot Pehmytillä & suklaakastikkeella8872199,43,229,617,64,10,40,00

Hampurilaiset

Tuoteenergia(kJ)energia(kcal)rasva(g)josta
tyydyttynyttä
(g)
hiilihydr.(g)josta
sokeria
(g)
proteiini(g)suola(g)laktoosi(g)minufiglcemusoeglase
Kerroshampurilainen2 81067441,910,644,29,128,42,30,50
Megahampurilainen4 5121 08573,416,058,610,943,93,20,50
Jättipekonihampurilainen3 31679652,113,447,79,931,88,50,50
Tuplajuustohampurilainen2 22553231,411,633,68,227,92,41,00
Juustohampurilainen1 64239321,36,432,77,516,71,70,50
Hampurilainen1 46635118,04,232,27,014,21,30,00
Kanahampurilainen3 00572145,311,053,38,423,42,90,50
Minikanahampurilainen1 67340121,21,238,84,512,81,30,00
VEKE®-juustokasvishampurilainen1 87644923,04,042,07,516,93,00,50
VEKE®-soijakasvishampurilainen1 65439719,71,843,16,410,82,00,00
Gluteeniton hampurilainen2 48459435,87,851,19,315,02,10,50

Kasvistuotteet

Tuoteenergia(kJ)energia(kcal)rasva(g)josta
tyydyttynyttä
(g)
hiilihydr.(g)josta
sokeria
(g)
proteiini(g)suola(g)laktoosi(g)minufiglcemusoeglase
VEKE®-soijakasvishampurilainen1 65439719,71,843,16,410,82,00,00
VEKE®-juustokasvishampurilainen1 87644923,04,042,07,516,93,00,50
VEKE®-soijatortilla2 77266642,66,446,96,720,33,10,02
Ranskalaiset1 11826711,95,737,00,23,11,30,00
Isot ranskalaiset1 56837416,78,051,90,34,31,80,00
Lämmin soijasalaatti1 10326312,81,616,94,715,41,40,00
VEKE®-soijatikut 4 kpl+dippi5501317,10,87,50,67,70,70,00
VEKE®-soijatikut 6 kpl+dippi82619710,71,211,30,911,61,10,00
VEKE®-soijatikut 9 kpl+dippi 2 kpl1 23929616,01,816,91,317,41,70,00
Sipulirenkaat 5 kpl+dippi8071928,84,422,84,43,51,10,00
Kurkkutikut46110,10,11,41,40,60,00,00

Lisätietoa allergeeneista: Hesburger ravintoloissa kaikki öljyssä paistettavat tuotteet (kana- ja VEKE®-kasvispihvi, VEKE®-soijaleike, VEKE®-soijatikut, sipulirenkaat, kananugetit ja ranskalaiset) voidaan valmistaa keskenään samassa öljyssä. Hesburgerin naudanlihapihvit paistetaan parilalla, jossa valmistetaan myös sianlihaa sisältävä pekoni ja kanatortillan kanafile.

Tortillat

Tuoteenergia(kJ)energia(kcal)rasva(g)josta
tyydyttynyttä
(g)
hiilihydr.(g)josta
sokeria
(g)
proteiini(g)suola(g)laktoosi(g)minufiglcemusoeglase
Kanatortilla2 33756233,25,638,48,125,63,70,02
VEKE®-soijatortilla *2 77266642,66,446,96,720,33,10,02

* sisältää soijaa

Ranskalaiset ja aterian lisukkeet

Tuoteenergia(kJ)energia(kcal)rasva(g)josta
tyydyttynyttä
(g)
hiilihydr.(g)josta
sokeria
(g)
proteiini(g)suola(g)laktoosi(g)minufiglcemusoeglase
Ranskalaiset *1 11826711,95,737,00,23,11,30,00
Ranskalaiset isot *1 56837416,78,051,90,34,31,80,00
VEKE®-soijatikut 5 kpl6881648,91,09,40,79,70,90,00
VEKE®-soijatikut 8 kpl1 10126314,31,615,01,115,51,50,00
Minisalaatti75180,20,12,12,01,00,00,00
Kurkkutikut46110,10,11,41,40,60,00,00

* saattaa sisältää jäämiä gluteenista

Salaatit

Tuoteenergia(kJ)energia(kcal)rasva(g)josta
tyydyttynyttä
(g)
hiilihydr.(g)josta
sokeria
(g)
proteiini(g)suola(g)laktoosi(g)minufiglcemusoeglase
Kanasalaatti1 02724610,05,57,16,729,93,20,04
Burger-salaatti1 94946532,014,45,84,836,22,10,50
Lämmin kanasalaatti1 45919118,36,419,64,725,32,70,04
Lämmin soijasalaatti1 10326312,81,616,94,715,41,40,00
Minisalaatti75180,20,12,12,01,00,00,00
Krutonki385923,60,412,30,42,20,10,00
Siemensekoitus75418014,42,13,90,67,20,10,00
Gluteeniton sämpylä1 1282687,41,246,65,52,51,10,00

* saattaa sisältää jäämiä gluteenista

Sormisyötävät

Tuoteenergia(kJ)energia(kcal)rasva(g)josta
tyydyttynyttä
(g)
hiilihydr.(g)josta
sokeria
(g)
proteiini(g)suola(g)laktoosi(g)minufiglcemusoeglase
Kananugetit 4 kpl+dippi99423714,12,318,00,19,91,10,00
Kananugetit 6 kpl+dippi1 49135621,13,426,90,114,91,70,00
Kananugetit 9 kpl+dippi 2 kpl2 23753431,75,140,40,222,42,60,00
VEKE®-soijatikut 4 kpl+dippi5501317,10,87,50,67,70,70,00
VEKE®-soijatikut 6 kpl+dippi82619710,71,211,30,911,61,10,00
VEKE®-soijatikut 9 kpl+dippi 2 kpl1 23929616,01,816,91,317,41,70,00
Sipulirenkaat 5 kpl+dippi8071928,84,422,84,43,51,10,00

Dipin ravintoarvot eivät sisälly annosten ravintoarvoihin

Kastikkeet

Tuoteenergia(kJ)energia(kcal)rasva(g)josta
tyydyttynyttä
(g)
hiilihydr.(g)josta
sokeria
(g)
proteiini(g)suola(g)laktoosi(g)minufiglcemusoeglase
Paprikamajoneesi1 12327329,22,02,20,60,60,40,00
Kurkkumajoneesi87321222,01,62,31,80,90,10,00
VEKE®-chilimajoneesi68016517,21,22,40,70,20,50,00
VEKE®-majoneesi naturel90822022,41,65,22,10,10,40,00
Currymajoneesi87420921,31,73,51,80,70,20,00
Valkosipulimajoneesi97523625,61,81,00,51,00,20,00
Talon kevyt salaatinkastike5091228,40,211,210,40,50,40,00
Sweet & sour -kastike160380,00,09,08,00,20,50,00
BBQ-kastike156370,00,08,67,40,40,50,00
Extraneitsytoliiviöljy & balsamiviinietikka59814315,52,40,60,60,00,00,00
Ketsuppi98230,00,05,44,60,30,40,00

Juomat

Tuoteenergia(kJ)energia(kcal)rasva(g)josta
tyydyttynyttä
(g)
hiilihydr.(g)josta
sokeria
(g)
proteiini(g)suola(g)laktoosi(g)minufiglcemusoeglase
Coca-Cola / 0.25l4401050,00,026,526,50,00,00,00
Coca-Cola / 0.4l7041680,00,042,442,40,00,00,00
Coca-Cola / 0,5l8802100,00,053,053,00,00,00,00
Coca-Cola Zero Sugar / 0,25 l300,00,00,00,00,10,00,00
Coca-Cola Zero Sugar / 0,4 l510,00,00,00,00,20,00,00
Coca-Cola Zero Sugar / 0,5 l610,00,00,00,00,20,10,00
Fanta No Sugar / 0,25 l3070,00,01,01,00,00,00,00
Fanta No Sugar / 0,4 l48120,00,01,61,60,00,00,00
Fanta No Sugar / 0,5 l60150,00,02,02,00,00,10,00
Sprite No Sugar / 0,25 l1020,60,00,00,00,00,00,00
Sprite No Sugar / 0,4 l1640,90,00,00,00,00,00,00
Sprite No Sugar / 0,5 l2051,20,00,00,00,00,00,00
Appelsiinitäysmehu / 0,25 l4701120,30,025,025,01,00,00,00
Appelsiinitäysmehu / 0,4 l7521800,40,040,040,01,60,00,00
Appelsiinitäysmehu / 0,5 l9402250,50,050,050,02,00,00,00
Omenatäysmehu / 0,25 l4701120,30,027,527,51,00,00,00
Omenatäysmehu / 0,4 l7521800,40,044,044,01,60,00,00
Omenatäysmehu / 0,5 l9402250,50,055,055,02,00,00,00
Maitojuoma / 0,25 L402953,82,56,86,88,80,30,00
Maitojuoma / 0,4 L6441526,04,010,810,814,00,40,00
Maitojuoma / 0,5 L8051907,55,013,513,517,50,50,00
Kaurajuoma / 0,25 l6071457,50,816,88,81,50,30,00
Kaurajuoma / 0,4 l97223212,01,226,814,02,40,40,00
Kaurajuoma / 0,5 l1 21529015,01,533,517,53,00,50,00
Bonaqua 0,33 l000,00,00,00,00,00,00,00
Bonaqua villivadelma 0,33 l000,00,00,00,00,00,00,00
Bonaqua sitruuna-lime 0,33 l000,00,00,00,00,00,00,00
Trip vadelma 2 dl258600,10,014,814,80,10,00,00

Smoothiet ja Fruitiet

Tuoteenergia(kJ)energia(kcal)rasva(g)josta
tyydyttynyttä
(g)
hiilihydr.(g)josta
sokeria
(g)
proteiini(g)suola(g)laktoosi(g)minufiglcemusoeglase
Mansikka-banaanismoothie 0,4 l9592296,03,228,724,910,60,30,00
Mustikka-banaanismoothie 0,4 l9472266,73,130,926,110,90,30,00
Mansikka-banaani-kaurasmoothie 0,4 l1 0212448,01,036,224,42,60,30,00
Mustikka-banaani-kaurasmoothie 0,4 l1 0092418,70,938,425,62,90,30,00
Mansikka-banaanifruitie 0,4 l8712061,00,541,437,62,40,00,00
Mustikka-banaanifruitie 0,4 l8592031,70,443,638,82,60,00,00

Jälkiruoat

Tuoteenergia(kJ)energia(kcal)rasva(g)josta
tyydyttynyttä
(g)
hiilihydr.(g)josta
sokeria
(g)
proteiini(g)suola(g)laktoosi(g)minufiglcemusoeglase
Daim-rouskis2 01147919,510,168,351,68,70,50,74
Oreo-suklis1 41633712,66,948,334,07,10,30,00
Mansikka-sirkus1 3903318,25,757,747,36,30,20,00
Salmis1 4643478,25,661,850,26,40,20,00
Pehmyt-jäätelö & mansikkakastike1 1202668,25,741,932,06,30,20,00
Pehmyt-jäätelö & kinuskikastike1 27930410,55,846,933,07,00,30,00
Pehmyt-jäätelö & suklaakastike1 23729410,96,442,130,66,70,30,00
Pehmyt-jäätelö & salmiakkikastike1 2082868,25,646,835,86,40,20,00
Pehmyt-jäätelö9872348,15,634,124,66,30,20,00
Minipehmyt-jäätelö & mansikkakastike4871164,12,816,811,83,00,30,00
Minipehmyt-jäätelö & suklaakastike5161234,83,016,911,53,10,30,00
Minipehmyt-jäätelö & kinuskikastike5271254,72,918,112,13,20,30,00
Minipehmyt-jäätelö & salmiakkikastike5091214,12,818,012,83,00,30,00
Minipehmyt-jäätelö4541084,12,814,910,03,00,30,00
Daim-muru358854,92,69,89,30,50,10,74
Oreo-muru179421,70,56,23,40,50,10,00
Kirjava strösseli270640,00,015,815,30,00,00,00
Salmiakkirae256610,00,015,014,40,00,00,00
Tuplasuklaacookie98223511,05,930,819,82,70,41,70
Valkosuklaacookie1 03224611,76,832,520,72,50,40,98

Herkkupirtelöt

Tuoteenergia(kJ)energia(kcal)rasva(g)josta
tyydyttynyttä
(g)
hiilihydr.(g)josta
sokeria
(g)
proteiini(g)suola(g)laktoosi(g)minufiglcemusoeglase
Mansikka-banaani1 57037515,812,744,238,811,10,31,00
Tuplasuklaa-cookie2 57561531,021,168,654,215,00,82,70
Kinuski-valkosuklaa-cookie2 64663131,521,772,756,315,00,81,98

Pirtelöt

Tuoteenergia(kJ)energia(kcal)rasva(g)josta
tyydyttynyttä
(g)
hiilihydr.(g)josta
sokeria
(g)
proteiini(g)suola(g)laktoosi(g)minufiglcemusoeglase
Vaniljapirtelö 0,4 l1 47235115,410,741,337,811,90,30,00
Mansikkapirtelö 0,4 l1 84844017,210,759,355,812,00,30,00
Suklaapirtelö 0,4 l1 87144515,610,963,354,212,30,30,00
Banaanipirtelö 0,4 l1 91445617,710,762,258,711,90,30,00
Päärynäpirtelö 0,4 l1 64039115,610,750,146,612,10,30,00

Kuumat juomat

Tuoteenergia(kJ)energia(kcal)rasva(g)josta
tyydyttynyttä
(g)
hiilihydr.(g)josta
sokeria
(g)
proteiini(g)suola(g)laktoosi(g)minufiglcemusoeglase
Kahvi (2 dl)2660,00,00,60,60,60,00,00
Kaakao (2 dl)331791,00,014,013,51,00,00,20

mi = maitoproteiinia, nu = pähkinää, fi = kalaa, gl = gluteenia, ce = selleriä, mu = sinappia, so = soijaa, eg = kananmunaa, la = laktoosia, se = seesaminsiemeniä

Hesburgerin internet-sivuilta löytyvät tuotetiedot perustuvat tavarantoimittajilta saatuihin tuoteselosteisiin. Noudatamme erittäin suurta varovaisuutta ja hygieniaa valmistaessamme allergisille ja erityisruokavaliota noudattaville sopivia tuotteita. Ravintoloissa on kuitenkin yhtenäiset keittiötilat kaikkien tuotteiden valmistukselle, jolloin ristikontaminaation riski on mahdollinen.

Hesburger ravintoloissa kaikki öljyssä paistettavat tuotteet (kana-, kasvis- ja soijapihvit, soijatikut, sipulirenkaat, kananugetit ja ranskalaiset) voidaan valmistaa keskenään samassa öljyssä. Hesburgerin naudanlihapihvit paistetaan parilalla, jossa valmistetaan myös sianlihaa sisältävä pekoni ja kanatortillan kanafile.

Kehotamme ruoka-aineallergisia ja erityisruokavaliota noudattavia asiakkaitamme tarkistamaan raaka-aineitamme koskevat tuotetiedot ennen tilauksen tekoa. Tuotetiedot voivat muuttua raaka-aineiden vaihtuessa. Internet-sivuillamme on aina päivitetyt tuotetiedot nähtävillä. Ruokavaliota ja ravitsemusta koskevissa kysymyksissä suosittelemme ottamaan yhteyttä terveysalan ammattilaiseen.