Ravintoainetaulukko

Hesburgerin internet-sivuilta löytyvät tuotetiedot perustuvat tavarantoimittajilta saatuihin tuoteselosteisiin. Noudatamme erittäin suurta varovaisuutta ja hygieniaa valmistaessamme allergisille ja erityisruokavaliota noudattaville sopivia tuotteita. Ravintoloissa on kuitenkin yhtenäiset keittiötilat kaikkien tuotteiden valmistukselle, jolloin ristikontaminaation riski on mahdollinen.

Hesburger ravintoloissa kaikki öljyssä paistettavat tuotteet (kana-, kasvis- ja soijapihvit, soijatikut, sipulirenkaat, kananugetit ja ranskalaiset) voidaan valmistaa keskenään samassa öljyssä. Hesburgerin naudanlihapihvit paistetaan parilalla, jossa valmistetaan myös sianlihaa sisältävä pekoni ja kanatortillan kanafile.

Kehotamme ruoka-aineallergisia ja erityisruokavaliota noudattavia asiakkaitamme tarkistamaan raaka-aineitamme koskevat tuotetiedot ennen tilauksen tekoa. Tuotetiedot voivat muuttua raaka-aineiden vaihtuessa. Internet-sivuillamme on aina päivitetyt tuotetiedot nähtävillä. Ruokavaliota ja ravitsemusta koskevissa kysymyksissä suosittelemme ottamaan yhteyttä terveysalan ammattilaiseen.

 

Ilmoitetut tuotteiden painot ovat keskiarvopainoja

mi = maitoproteiinia, nu = pähkinää, fi = kalaa, gl = gluteenia, ce = selleriä, mu = sinappia, so = soijaa, eg = kananmunaa, la = laktoosia, se = seesaminsiemeniä

Kampanjat

Tuoteenergia(kJ)energia(kcal)rasva(g)josta
tyydyttynyttä
(g)
hiilihydr.(g)josta
sokeria
(g)
proteiini(g)suola(g)laktoosi(g)minufiglcemusoeglase
Kebab-hampurilainen2 89869442,810,850,53,925,33,30,50

Hampurilaiset

Tuoteenergia(kJ)energia(kcal)rasva(g)josta
tyydyttynyttä
(g)
hiilihydr.(g)josta
sokeria
(g)
proteiini(g)suola(g)laktoosi(g)minufiglcemusoeglase
Kerroshampurilainen2 80967441,910,644,19,028,42,30,50
Megahampurilainen4 5121 08573,416,058,610,943,93,20,50
Jättipekonihampurilainen3 26878451,913,445,58,831,53,10,50
Tuplajuustohampurilainen2 22653331,411,633,68,127,92,31,00
Juustohampurilainen1 64339321,36,432,77,516,71,60,50
Hampurilainen1 46735118,04,232,27,014,21,20,00
Kanahampurilainen3 00572145,311,053,38,423,42,90,50
Minikanahampurilainen1 67340121,21,238,84,512,81,30,00
VEKE®-juustokasvishampurilainen1 86744723,14,141,47,016,82,90,50
VEKE®-soijakasvishampurilainen1 65439719,71,843,16,410,82,00,00
Gluteeniton hampurilainen2 63763239,78,151,59,615,12,10,50

Kasvistuotteet

Tuoteenergia(kJ)energia(kcal)rasva(g)josta
tyydyttynyttä
(g)
hiilihydr.(g)josta
sokeria
(g)
proteiini(g)suola(g)laktoosi(g)minufiglcemusoeglase
VEKE®-soijakasvishampurilainen1 65439719,71,843,16,410,82,00,00
VEKE®-juustokasvishampurilainen1 86744723,14,141,47,016,82,90,50
Soijatortilla2 84768443,56,548,06,821,43,20,02
Kasvistortilla2 56861336,44,548,76,818,72,80,00
Ranskalaiset1 11826711,95,737,00,23,11,30,00
Isot ranskalaiset1 56837416,78,051,90,34,31,80,00
Lämmin soijasalaatti1 14127213,31,617,54,716,01,40,00
Soijatikut 4 kpl+dippi7511799,71,110,30,810,61,00,00
Soijatikut 6 kpl+dippi1 12626914,61,615,41,215,81,50,00
Soijatikut 9 kpl+dippi 2 kpl1 69040321,92,423,11,823,82,30,00
Sipulirenkaat 5 kpl+dippi8071928,84,422,84,43,51,10,00
Porkkanapussi109260,20,14,84,60,50,00,00

Lisätietoa allergeeneista: Hesburger ravintoloissa kaikki öljyssä paistettavat tuotteet (kana- ja kasvispihvit, soijatikut, sipulirenkaat, nugetit ja ranskalaiset) voidaan valmistaa keskenään samassa öljyssä. Hesburgerin naudanlihapihvit paistetaan parilalla, jossa valmistetaan myös sianlihaa sisältävä pekoni ja kanatortillan kanafile.

Tortillat

Tuoteenergia(kJ)energia(kcal)rasva(g)josta
tyydyttynyttä
(g)
hiilihydr.(g)josta
sokeria
(g)
proteiini(g)suola(g)laktoosi(g)minufiglcemusoeglase
Kanatortilla2 33756233,25,638,48,125,63,70,02
Soijatortilla *2 84768443,56,548,06,821,43,20,02
Kasvistortilla *2 56861336,44,548,76,818,72,80,00

* sisältää soijaa

Ranskalaiset

Tuoteenergia(kJ)energia(kcal)rasva(g)josta
tyydyttynyttä
(g)
hiilihydr.(g)josta
sokeria
(g)
proteiini(g)suola(g)laktoosi(g)minufiglcemusoeglase
Ranskalaiset perunat *1 11826711,95,737,00,23,11,30,00
Ranskalaiset perunat, isot *1 56837416,78,051,90,34,31,80,00

* saattaa sisältää jäämiä gluteenista

Salaatit

Tuoteenergia(kJ)energia(kcal)rasva(g)josta
tyydyttynyttä
(g)
hiilihydr.(g)josta
sokeria
(g)
proteiini(g)suola(g)laktoosi(g)minufiglcemusoeglase
Kanasalaatti1 02724610,05,57,16,729,93,20,04
Burger-salaatti1 94946532,014,45,84,836,22,10,50
Lämmin kanasalaatti1 30731316,66,117,04,522,62,50,04
Lämmin soijasalaatti1 14127213,31,617,54,716,01,40,00
Minisalaatti75180,20,12,12,01,00,00,00
Porkkanapussi109260,20,14,84,60,50,00,00
Krutonki385923,60,412,30,42,20,10,00
Siemensekoitus75418014,42,13,90,67,20,10,00
Gluteeniton sämpylä1 1282687,41,246,65,52,51,10,00

* saattaa sisältää jäämiä gluteenista

Lisukkeet

Tuoteenergia(kJ)energia(kcal)rasva(g)josta
tyydyttynyttä
(g)
hiilihydr.(g)josta
sokeria
(g)
proteiini(g)suola(g)laktoosi(g)minufiglcemusoeglase
Kananugetit 4 kpl+dippi99423714,12,318,00,19,91,10,00
Kananugetit 6 kpl+dippi1 49135621,13,426,90,114,91,70,00
Kananugetit 9 kpl+dippi 2 kpl2 23753431,75,140,40,222,42,60,00
Soijatikut 4 kpl+dippi7511799,71,110,30,810,61,00,00
Soijatikut 6 kpl+dippi1 12626914,61,615,41,215,81,50,00
Soijatikut 9 kpl+dippi 2 kpl1 69040321,92,423,11,823,82,30,00
Sipulirenkaat 5 kpl+dippi8071928,84,422,84,43,51,10,00

Dipin ravintoarvot eivät sisälly annosten ravintoarvoihin

Kastikkeet

Tuoteenergia(kJ)energia(kcal)rasva(g)josta
tyydyttynyttä
(g)
hiilihydr.(g)josta
sokeria
(g)
proteiini(g)suola(g)laktoosi(g)minufiglcemusoeglase
Paprikamajoneesi1 12327329,22,02,20,60,60,40,00
Kurkkumajoneesi87321222,01,62,31,80,90,10,00
VEKE®-chilimajoneesi79919120,01,52,60,60,40,40,00
VEKE®-majoneesi naturel90822022,41,65,22,10,10,40,00
Currymajoneesi87420921,31,73,51,80,70,20,00
Valkosipulimajoneesi99323725,62,10,90,10,90,20,00
Talon kevyt salaatinkastike5091228,40,211,210,40,50,40,00
Sweet & sour -kastike192461,40,18,08,00,20,50,00
BBQ-kastike160380,10,18,97,50,40,50,00
Extraneitsytoliiviöljy & balsamiviinietikka59814315,52,40,60,60,00,00,00
Ketsuppi95230,10,15,24,30,30,30,00

Juomat

Tuoteenergia(kJ)energia(kcal)rasva(g)josta
tyydyttynyttä
(g)
hiilihydr.(g)josta
sokeria
(g)
proteiini(g)suola(g)laktoosi(g)minufiglcemusoeglase
Coca-Cola / 0.25l4401050,00,026,526,50,00,00,00
Coca-Cola / 0.4l7041680,00,042,442,40,00,00,00
Coca-Cola / 0,5l8802100,00,053,053,00,00,00,00
Coca-Cola Zero Sugar / 0,25 l300,00,00,00,00,10,00,00
Coca-Cola Zero Sugar / 0,4 l510,00,00,00,00,20,00,00
Coca-Cola Zero Sugar / 0,5 l610,00,00,00,00,20,10,00
Fanta / 0,25 l315750,00,018,018,00,00,00,00
Fanta / 0,4 l5041200,00,028,828,80,00,00,00
Fanta / 0,5 l6301500,00,036,036,00,00,00,00
Fanta No Sugar / 0,25 l1020,00,00,00,00,10,00,00
Fanta No Sugar / 0,4 l1640,00,00,00,00,10,00,00
Fanta No Sugar / 0,5 l2050,00,00,00,00,10,00,00
Sprite sokeriton / 0,25 l1020,60,00,00,00,00,00,00
Sprite sokeriton / 0,4 l1640,90,00,00,00,00,00,00
Sprite sokeriton / 0,5 l2051,20,00,00,00,00,00,00
Appelsiinitäysmehu / 0,25 l4701120,30,025,025,01,00,00,00
Appelsiinitäysmehu / 0,4 l7521800,40,040,040,01,60,00,00
Appelsiinitäysmehu / 0,5 l9402250,50,050,050,02,00,00,00
Omenatäysmehu / 0,25 l4701120,30,027,527,51,00,00,00
Omenatäysmehu / 0,4 l7521800,40,044,044,01,60,00,00
Omenatäysmehu / 0,5 l9402250,50,055,055,02,00,00,00
Maitojuoma / 0,25 L402953,82,56,86,88,80,30,00
Maitojuoma / 0,4 L6441526,04,010,810,814,00,40,00
Maitojuoma / 0,5 L8051907,55,013,513,517,50,50,00
Kaurajuoma / 0,25 l6071457,50,816,88,81,50,30,00
Kaurajuoma / 0,4 l97223212,01,226,814,02,40,40,00
Kaurajuoma / 0,5 l1 21529015,01,533,517,53,00,50,00
Bonaqua 0,33 l000,00,00,00,00,00,00,00
Bonaqua villivadelma 0,33 l000,00,00,00,00,00,00,00
Bonaqua sitruuna-lime 0,33 l000,00,00,00,00,00,00,00
Trip vadelma 2 dl258600,10,014,814,80,10,00,00

Smoothiet ja Fruitiet

Tuoteenergia(kJ)energia(kcal)rasva(g)josta
tyydyttynyttä
(g)
hiilihydr.(g)josta
sokeria
(g)
proteiini(g)suola(g)laktoosi(g)minufiglcemusoeglase
Mango-päärynäsmoothie 0,4 l9362235,83,029,528,210,30,30,00
Mansikka-banaanismoothie 0,4 l9592296,03,228,724,910,60,30,00
Mustikka-banaanismoothie 0,4 l9472266,73,130,926,110,90,30,00
Mango-päärynä-kaurasmoothie 0,4 l9992387,80,837,027,72,30,30,00
Mansikka-banaani-kaurasmoothie 0,4 l1 0212448,01,036,224,42,60,30,00
Mustikka-banaani-kaurasmoothie 0,4 l1 0092418,70,938,425,62,90,30,00
Mango-päärynäfruitie 0,4 l8492000,80,342,340,92,00,00,00
Mansikka-banaanifruitie 0,4 l8712061,00,541,437,62,40,00,00
Mustikka-banaanifruitie 0,4 l8592031,70,443,638,82,60,00,00

Jälkiruoat

Tuoteenergia(kJ)energia(kcal)rasva(g)josta
tyydyttynyttä
(g)
hiilihydr.(g)josta
sokeria
(g)
proteiini(g)suola(g)laktoosi(g)minufiglcemusoeglase
Jädeburger7201728,03,821,114,63,10,20,00
Daim-rouskis2 01147919,510,168,351,68,70,50,74
Oreo-suklis1 41633712,66,948,334,07,10,30,00
Mansikka-sirkus1 3903318,25,757,747,36,30,20,00
Salmis1 4643478,25,661,850,26,40,20,00
Mansikkapehmyt1 1202668,25,741,932,06,30,20,00
Kinuskipehmyt1 27930410,55,846,933,07,00,30,00
Suklaapehmyt1 23729410,96,442,130,66,70,30,00
Salmiakkipehmyt1 2082868,25,646,835,86,40,20,00
Vaniljapehmyt9872348,15,634,124,66,30,20,00
Minipehmyt mansikka4871164,12,816,811,83,00,30,00
Minipehmyt suklaa5161234,83,016,911,53,10,30,00
Minipehmyt kinuski5271254,72,918,112,13,20,30,00
Minipehmyt salmiakki5091214,12,818,012,83,00,30,00
Minipehmyt vanilja4541084,12,814,910,03,00,30,00
Daim-muru358854,92,69,89,30,50,10,74
Oreo-muru179421,70,56,23,40,50,10,00
Kirjava strösseli270640,00,015,815,30,00,00,00
Salmiakkirae256610,00,015,014,40,00,00,00
Tuplasuklaacookie98223511,05,930,819,82,70,41,70
Valkosuklaacookie1 03224611,76,832,520,72,50,40,98

Herkkupirtelöt

Tuoteenergia(kJ)energia(kcal)rasva(g)josta
tyydyttynyttä
(g)
hiilihydr.(g)josta
sokeria
(g)
proteiini(g)suola(g)laktoosi(g)minufiglcemusoeglase
Mansikka-banaani1 57037515,812,744,238,811,10,31,00
Tuplasuklaa-cookie2 57561531,021,168,654,215,00,82,70
Kinuski-valkosuklaa-cookie2 64663131,521,772,756,315,00,81,98

Pirtelöt

Tuoteenergia(kJ)energia(kcal)rasva(g)josta
tyydyttynyttä
(g)
hiilihydr.(g)josta
sokeria
(g)
proteiini(g)suola(g)laktoosi(g)minufiglcemusoeglase
Vaniljapirtelö 0,4 l1 47235115,410,741,337,811,90,30,00
Mansikkapirtelö 0,4 l1 84844017,210,759,355,812,00,30,00
Suklaapirtelö 0,4 l1 87144515,610,963,354,212,30,30,00
Banaanipirtelö 0,4 l1 91445617,710,762,258,711,90,30,00
Päärynäpirtelö 0,4 l1 64039115,610,750,146,612,10,30,00

Kuumat juomat

Tuoteenergia(kJ)energia(kcal)rasva(g)josta
tyydyttynyttä
(g)
hiilihydr.(g)josta
sokeria
(g)
proteiini(g)suola(g)laktoosi(g)minufiglcemusoeglase
Kahvi (2 dl)2660,00,00,60,60,60,00,00
Kaakao (2 dl)331791,00,014,013,51,00,00,20

mi = maitoproteiinia, nu = pähkinää, fi = kalaa, gl = gluteenia, ce = selleriä, mu = sinappia, so = soijaa, eg = kananmunaa, la = laktoosia, se = seesaminsiemeniä

Hesburgerin internet-sivuilta löytyvät tuotetiedot perustuvat tavarantoimittajilta saatuihin tuoteselosteisiin. Noudatamme erittäin suurta varovaisuutta ja hygieniaa valmistaessamme allergisille ja erityisruokavaliota noudattaville sopivia tuotteita. Ravintoloissa on kuitenkin yhtenäiset keittiötilat kaikkien tuotteiden valmistukselle, jolloin ristikontaminaation riski on mahdollinen.

Hesburger ravintoloissa kaikki öljyssä paistettavat tuotteet (kana-, kasvis- ja soijapihvit, soijatikut, sipulirenkaat, kananugetit ja ranskalaiset) voidaan valmistaa keskenään samassa öljyssä. Hesburgerin naudanlihapihvit paistetaan parilalla, jossa valmistetaan myös sianlihaa sisältävä pekoni ja kanatortillan kanafile.

Kehotamme ruoka-aineallergisia ja erityisruokavaliota noudattavia asiakkaitamme tarkistamaan raaka-aineitamme koskevat tuotetiedot ennen tilauksen tekoa. Tuotetiedot voivat muuttua raaka-aineiden vaihtuessa. Internet-sivuillamme on aina päivitetyt tuotetiedot nähtävillä. Ruokavaliota ja ravitsemusta koskevissa kysymyksissä suosittelemme ottamaan yhteyttä terveysalan ammattilaiseen.