Ravintoainetaulukko

Hesburgerin internet-sivuilta löytyvät tuotetiedot perustuvat tavarantoimittajilta saatuihin tuoteselosteisiin. Noudatamme erittäin suurta varovaisuutta ja hygieniaa valmistaessamme allergisille ja erityisruokavaliota noudattaville sopivia tuotteita. Ravintoloissa on kuitenkin yhtenäiset keittiötilat kaikkien tuotteiden valmistukselle, jolloin ristikontaminaation riski on mahdollinen.

Hesburger ravintoloissa kaikki öljyssä paistettavat tuotteet (kana- ja kasvispihvit, soijatikut, sipulirenkaat, nugetit ja ranskalaiset) voidaan valmistaa keskenään samassa öljyssä. Hesburgerin naudanlihapihvit paistetaan parilalla, jossa valmistetaan myös sianlihaa sisältävä pekoni ja kanatortillan kanafile.

Kehotamme ruoka-aineallergisia ja erityisruokavaliota noudattavia asiakkaitamme tarkistamaan raaka-aineitamme koskevat tuotetiedot ennen tilauksen tekoa. Tuotetiedot voivat muuttua raaka-aineiden vaihtuessa. Internet-sivuillamme on aina päivitetyt tuotetiedot nähtävillä. Ruokavaliota ja ravitsemusta koskevissa kysymyksissä suosittelemme ottamaan yhteyttä terveysalan ammattilaiseen.

mi = maitoproteiinia, nu = pähkinää, fi = kalaa, gl = gluteenia, ce = selleriä, mu = sinappia, so = soijaa, eg = kananmunaa, la = laktoosia, se = seesaminsiemeniä

Kampanjat

Tuoteenergia(kJ)energia(kcal)rasva(g)josta
tyydyttynyttä
(g)
hiilihydr.(g)josta
sokeria
(g)
proteiini(g)suola(g)laktoosi(g)minufiglcemusoeglase
Halloumi-hampurilainen1 83843926,78,832,47,816,11,90,60
Jädekahvi1 85644422,414,948,643,411,60,41,00

Hampurilaiset

Tuoteenergia(kJ)energia(kcal)rasva(g)josta
tyydyttynyttä
(g)
hiilihydr.(g)josta
sokeria
(g)
proteiini(g)suola(g)laktoosi(g)minufiglcemusoeglase
Kerroshampurilainen2 83467742,410,743,88,828,42,30,50
Megahampurilainen4 5641 09074,416,257,910,543,83,20,50
Kebab-hampurilainen2 91269543,110,950,03,925,23,30,50
Jättipekonihampurilainen3 29378752,413,545,18,631,53,10,50
Tuplajuustohampurilainen2 23853431,511,733,88,027,92,41,00
Juustohampurilainen1 65439521,56,532,97,316,71,60,50
Hampurilainen1 47835318,24,332,46,814,21,20,00
Ruishampurilainen2 32955637,38,927,54,723,81,90,50
Kanahampurilainen2 83367742,29,052,36,920,82,50,00
Minikanahampurilainen1 68540221,31,238,94,312,81,30,00
Juusto-Veke-hampurilainen1 86744723,14,141,47,016,82,90,50
Veke-hampurilainen *1 65439719,71,843,16,410,82,00,00
Gluteeniton hampurilainen2 66563540,08,251,99,315,12,20,50

* sisältää soijaa

Kasvistuotteet

Tuoteenergia(kJ)energia(kcal)rasva(g)josta
tyydyttynyttä
(g)
hiilihydr.(g)josta
sokeria
(g)
proteiini(g)suola(g)laktoosi(g)minufiglcemusoeglase
Veke-hampurilainen1 65439719,71,843,16,410,82,00,00
Juusto-Veke -hampurilainen1 86744723,14,141,47,016,82,90,50
Soijatortilla2 88768944,57,046,96,621,03,10,03
Kasvistortilla2 42857932,84,348,26,718,62,80,00
Ranskalaiset1 11826711,95,737,00,23,11,30,00
Isot ranskalaiset1 56837416,78,051,90,34,31,80,00
Lämmin soijasalaatti1 14127213,31,617,54,716,01,40,00
Soijatikut 4 kpl+dippi7511799,71,110,30,810,61,00,00
Soijatikut 6 kpl+dippi1 12626914,61,615,41,215,81,50,00
Soijatikut 9 kpl+dippi 2 kpl1 69040321,92,423,11,823,82,30,00
Sipulirenkaat 5 kpl+dippi8071928,84,422,84,43,51,10,00
Porkkanapussi109260,20,14,84,60,50,00,00

Lisätietoa allergeeneista: Hesburger ravintoloissa kaikki öljyssä paistettavat tuotteet (kana- ja kasvispihvit, soijatikut, sipulirenkaat, nugetit ja ranskalaiset) voidaan valmistaa keskenään samassa öljyssä. Hesburgerin naudanlihapihvit paistetaan parilalla, jossa valmistetaan myös sianlihaa sisältävä pekoni ja kanatortillan kanafile.

Tortillat

Tuoteenergia(kJ)energia(kcal)rasva(g)josta
tyydyttynyttä
(g)
hiilihydr.(g)josta
sokeria
(g)
proteiini(g)suola(g)laktoosi(g)minufiglcemusoeglase
Kanatortilla2 37656734,26,137,37,925,33,70,03
Soijatortilla *2 88768944,57,046,96,621,03,10,03
Kasvistortilla *2 42857932,84,348,26,718,62,80,00

* sisältää soijaa

Ranskalaiset

Tuoteenergia(kJ)energia(kcal)rasva(g)josta
tyydyttynyttä
(g)
hiilihydr.(g)josta
sokeria
(g)
proteiini(g)suola(g)laktoosi(g)minufiglcemusoeglase
Ranskalaiset perunat *1 11826711,95,737,00,23,11,30,00
Ranskalaiset perunat, isot *1 56837416,78,051,90,34,31,80,00

* saattaa sisältää jäämiä gluteenista

Salaatit

Tuoteenergia(kJ)energia(kcal)rasva(g)josta
tyydyttynyttä
(g)
hiilihydr.(g)josta
sokeria
(g)
proteiini(g)suola(g)laktoosi(g)minufiglcemusoeglase
Kanasalaatti1 05725210,86,37,16,729,13,20,08
Burger-salaatti1 94946532,014,45,84,836,22,10,50
Lämmin kanasalaatti1 33731917,46,917,04,521,82,50,08
Lämmin soijasalaatti1 14127213,31,617,54,716,01,40,00
Minisalaatti75180,20,12,12,01,00,00,00
Porkkanapussi109260,20,14,84,60,50,00,00
Krutonki385923,60,412,30,42,20,10,00
Siemensekoitus75418014,42,13,90,67,20,10,00
Gluteeniton sämpylä1 1282687,41,246,65,52,51,10,00

* saattaa sisältää jäämiä gluteenista

Lisukkeet

Tuoteenergia(kJ)energia(kcal)rasva(g)josta
tyydyttynyttä
(g)
hiilihydr.(g)josta
sokeria
(g)
proteiini(g)suola(g)laktoosi(g)minufiglcemusoeglase
Kananugetit 4 kpl+dippi99423714,12,318,00,19,91,10,00
Kananugetit 6 kpl+dippi1 49135621,13,426,90,114,91,70,00
Kananugetit 9 kpl+dippi 2 kpl2 23753431,75,140,40,222,42,60,00
Soijatikut 4 kpl+dippi7511799,71,110,30,810,61,00,00
Soijatikut 6 kpl+dippi1 12626914,61,615,41,215,81,50,00
Soijatikut 9 kpl+dippi 2 kpl1 69040321,92,423,11,823,82,30,00
Sipulirenkaat 5 kpl+dippi8071928,84,422,84,43,51,10,00

Dipin ravintoarvot eivät sisälly annosten ravintoarvoihin

Toastit

Tuoteenergia(kJ)energia(kcal)rasva(g)josta
tyydyttynyttä
(g)
hiilihydr.(g)josta
sokeria
(g)
proteiini(g)suola(g)laktoosi(g)minufiglcemusoeglase
Kinkku-cheddar-tomaatti1 43034119,76,927,53,913,21,91,00
Kana-cheddar-jalapeno1 63439023,17,227,23,618,12,51,00

Kastikkeet

Tuoteenergia(kJ)energia(kcal)rasva(g)josta
tyydyttynyttä
(g)
hiilihydr.(g)josta
sokeria
(g)
proteiini(g)suola(g)laktoosi(g)minufiglcemusoeglase
Paprikamajoneesi1 15727630,02,20,90,40,60,30,00
Kurkkumajoneesi90121522,31,72,71,50,90,20,00
Chilimajoneesi79919120,01,52,60,60,40,40,00
Currymajoneesi87420921,31,73,51,80,70,20,00
Valkosipulimajoneesi99323725,62,10,90,10,90,20,00
Talon kevyt salaatinkastike5221258,70,811,311,00,40,30,00
Sweet & sour -kastike192461,40,18,08,00,20,50,00
BBQ-kastike160380,10,18,97,50,40,50,00
Extraneitsytoliiviöljy & balsamiviinietikka59814315,52,40,60,60,00,00,00
Ketsuppi95230,10,15,24,30,30,30,00

Juomat

Tuoteenergia(kJ)energia(kcal)rasva(g)josta
tyydyttynyttä
(g)
hiilihydr.(g)josta
sokeria
(g)
proteiini(g)suola(g)laktoosi(g)minufiglcemusoeglase
Coca-Cola / 0.25l4401050,00,026,526,50,00,00,00
Coca-Cola / 0.4l7041680,00,042,442,40,00,00,00
Coca-Cola / 0,5l8802100,00,053,053,00,00,00,00
Coca-Cola Zero Sugar / 0,25 l300,00,00,00,00,10,00,00
Coca-Cola Zero Sugar / 0,4 l510,00,00,00,00,20,00,00
Coca-Cola Zero Sugar / 0,5 l610,00,00,00,00,20,10,00
Fanta / 0,25 l4501070,00,026,526,50,00,00,00
Fanta / 0,4 l7201720,00,042,442,40,00,00,00
Fanta / 0,5 l9002150,00,053,053,00,00,00,00
Sprite sokeriton / 0,25 l1020,60,00,00,00,00,00,00
Sprite sokeriton / 0,4 l1640,90,00,00,00,00,00,00
Sprite sokeriton / 0,5 l2051,20,00,00,00,00,00,00
Appelsiinitäysmehu / 0,25 l4701120,30,025,025,01,00,00,00
Appelsiinitäysmehu / 0,4 l7521800,40,040,040,01,60,00,00
Appelsiinitäysmehu / 0,5 l9402250,50,050,050,02,00,00,00
Omenatäysmehu / 0,25 l4701120,30,027,527,51,00,00,00
Omenatäysmehu / 0,4 l7521800,40,044,044,01,60,00,00
Omenatäysmehu / 0,5 l9402250,50,055,055,02,00,00,00
Maitojuoma / 0,25 L402953,82,56,86,88,80,30,00
Maitojuoma / 0,4 L6441526,04,010,810,814,00,40,00
Maitojuoma / 0,5 L8051907,55,013,513,517,50,50,00
Kaurajuoma / 0,25 l6071457,50,816,88,81,50,30,00
Kaurajuoma / 0,4 l97223212,01,226,814,02,40,40,00
Kaurajuoma / 0,5 l1 21529015,01,533,517,53,00,50,00
Bonaqua 0,33 l000,00,00,00,00,00,00,00
Bonaqua villivadelma 0,33 l000,00,00,00,00,00,00,00
Bonaqua sitruuna-lime 0,33 l000,00,00,00,00,00,00,00
Trip vadelma 2 dl258600,10,014,814,80,10,00,00

Smoothiet ja Fruitiet

Tuoteenergia(kJ)energia(kcal)rasva(g)josta
tyydyttynyttä
(g)
hiilihydr.(g)josta
sokeria
(g)
proteiini(g)suola(g)laktoosi(g)minufiglcemusoeglase
Mango-päärynäsmoothie 0,4 l9362235,83,029,528,210,30,30,00
Mansikka-banaanismoothie 0,4 l9592296,03,228,724,910,60,30,00
Mustikka-banaanismoothie 0,4 l9472266,73,130,926,110,90,30,00
Mango-päärynä-kaurasmoothie 0,4 l9992387,80,837,027,72,30,30,00
Mansikka-banaani-kaurasmoothie 0,4 l1 0212448,01,036,224,42,60,30,00
Mustikka-banaani-kaurasmoothie 0,4 l1 0092418,70,938,425,62,90,30,00
Mango-päärynäfruitie 0,4 l8492000,80,342,340,92,00,00,00
Mansikka-banaanifruitie 0,4 l8712061,00,541,437,62,40,00,00
Mustikka-banaanifruitie 0,4 l8592031,70,443,638,82,60,00,00

Jälkiruoat

Tuoteenergia(kJ)energia(kcal)rasva(g)josta
tyydyttynyttä
(g)
hiilihydr.(g)josta
sokeria
(g)
proteiini(g)suola(g)laktoosi(g)minufiglcemusoeglase
Jädeburger7201728,03,821,114,63,10,20,00
Daim-rouskis2 02948420,110,768,250,98,90,50,74
Oreo-suklis1 43434213,27,548,233,37,30,30,00
Mansikka-sirkus1 4083368,86,357,646,66,50,20,00
Salmis1 4823538,86,361,749,56,60,20,00
Mansikkapehmyt1 1382718,86,341,831,36,50,20,00
Kinuskipehmyt1 29730911,16,446,832,37,20,20,00
Suklaapehmyt1 25529911,57,042,029,96,90,20,00
Salmiakkipehmyt1 2262928,86,346,735,16,60,20,00
Vaniljapehmyt1 0052408,76,234,023,96,50,20,00
Minipehmyt mansikka4871164,12,816,811,83,00,30,00
Minipehmyt suklaa5161234,83,016,911,53,10,30,00
Minipehmyt kinuski5271254,72,918,112,13,20,30,00
Minipehmyt salmiakki5091214,12,818,012,83,00,30,00
Minipehmyt vanilja4541084,12,814,910,03,00,30,00
Daim-muru358854,92,69,89,30,50,10,74
Oreo-muru179421,70,56,23,40,50,10,00
Kirjava strösseli270640,00,015,815,30,00,00,00
Salmiakkirae256610,00,015,014,40,00,00,00
Tuplasuklaacookie98223511,05,930,819,82,70,41,70
Valkosuklaacookie1 03224611,76,832,520,72,50,40,98

Herkkupirtelöt

Tuoteenergia(kJ)energia(kcal)rasva(g)josta
tyydyttynyttä
(g)
hiilihydr.(g)josta
sokeria
(g)
proteiini(g)suola(g)laktoosi(g)minufiglcemusoeglase
Mansikka-banaani1 55637315,010,744,639,211,50,31,00
Tuplasuklaa-cookie2 56161330,219,169,054,615,40,82,70
Kinuski-valkosuklaa-cookie2 63262930,719,773,156,715,40,81,98

Pirtelöt

Tuoteenergia(kJ)energia(kcal)rasva(g)josta
tyydyttynyttä
(g)
hiilihydr.(g)josta
sokeria
(g)
proteiini(g)suola(g)laktoosi(g)minufiglcemusoeglase
Vaniljapirtelö 0,4 l1 47235115,410,741,337,811,90,30,00
Mansikkapirtelö 0,4 l1 84844017,210,759,355,812,00,30,00
Suklaapirtelö 0,4 l1 87144515,610,963,354,212,30,30,00
Banaanipirtelö 0,4 l1 91445617,710,762,258,711,90,30,00
Päärynäpirtelö 0,4 l1 64039115,610,750,146,612,10,30,00

Kuumat juomat

Tuoteenergia(kJ)energia(kcal)rasva(g)josta
tyydyttynyttä
(g)
hiilihydr.(g)josta
sokeria
(g)
proteiini(g)suola(g)laktoosi(g)minufiglcemusoeglase
Kahvi (2 dl)2660,00,00,60,60,60,00,00
Kaakao (2 dl)331791,00,014,013,51,00,00,20

mi = maitoproteiinia, nu = pähkinää, fi = kalaa, gl = gluteenia, ce = selleriä, mu = sinappia, so = soijaa, eg = kananmunaa, la = laktoosia, se = seesaminsiemeniä

Hesburgerin internet-sivuilta löytyvät tuotetiedot perustuvat tavarantoimittajilta saatuihin tuoteselosteisiin. Noudatamme erittäin suurta varovaisuutta ja hygieniaa valmistaessamme allergisille ja erityisruokavaliota noudattaville sopivia tuotteita. Ravintoloissa on kuitenkin yhtenäiset keittiötilat kaikkien tuotteiden valmistukselle, jolloin ristikontaminaation riski on mahdollinen.

Hesburger ravintoloissa kaikki öljyssä paistettavat tuotteet (kana- ja kasvispihvit, soijatikut, sipulirenkaat, nugetit ja ranskalaiset) voidaan valmistaa keskenään samassa öljyssä. Hesburgerin naudanlihapihvit paistetaan parilalla, jossa valmistetaan myös sianlihaa sisältävä pekoni ja kanatortillan kanafile.

Kehotamme ruoka-aineallergisia ja erityisruokavaliota noudattavia asiakkaitamme tarkistamaan raaka-aineitamme koskevat tuotetiedot ennen tilauksen tekoa. Tuotetiedot voivat muuttua raaka-aineiden vaihtuessa. Internet-sivuillamme on aina päivitetyt tuotetiedot nähtävillä. Ruokavaliota ja ravitsemusta koskevissa kysymyksissä suosittelemme ottamaan yhteyttä terveysalan ammattilaiseen.